Brokastis ar ministru

Šī gada 3.aprīlī LBPA valdes pārstāvis G.Počs piedalījās biznesa brokastīs ar Izglītības un zinātnes ministru Robertu Ķīli. Uz šo tikšanos bija sanākuši gan biznesa vides pārstāvji, gan arī augstāko izglītības iestāžu pārstāvji.

Brokastu laikā R.Ķīļa kungs prezentēja savu redzējumu par izglītības sistēmas attīstību kopumā uzsverot, ka reformas nevar vis īstenot, bet tās ir jāveic un tās ir jāveic neatkarīgi no tā vai viņš ir vai nav Izglītības un zinātnes ministrs.

Prezentācijas laikā tika norādīts uz to, cik neefektīvi starp neskaitāmām mācību iestādēm patlaban tiek sadalīts izglītībai atvēlētais budžets. Ministrs norādīja, ka Dānijā, kas ir lielāka par Latviju pēc iedzīvotāju skaita, ir tikai 7 augstākās izglītības iestādes un 4 pētniecības institūti, turpretī Latvijā, kopā ar filiālēm un koledžām, ir 61 augstākās izglītības iestāde un vairāk kā 100 pētniecības institūti. Tajā pat laikā, ja Latvijas izglītības sistēmas gada budžets ir tikai 109 milj. latu, tad vienas Dānijas universitātes gada budžets ir ap 800 milj. eiro – ievērojama starpība! Tāpat nevar nepieminēt faktu, ka šobrīd Latvijā ir ap 980 akreditētas izglītības programmas – apmēram 1 programma uz katriem 100 apmācāmajiem.

Diskusijās ar ministru aktīvi iesaistījās klātesošie gan uzdodot savus jautājumus, gan arī paužot savu viedokli par patreizējo situāciju un iespējām to uzlabot.

Pasaules prakse ir pierādījusi zinātnes un augstākās izglītības ietekmi uz ekonomikas pievienotās vērtības radīšanu kaut vai par piemēru ņemot to pašu Somiju. Atliek vien cerēt, ka Robertam Ķīlim izdosies iesist ķīli šajā satrunējušajā izglītības praulā un uzsākt vismaz daļu no nepieciešamajām pārmaiņas izglītības sistēmā.

Raksta autors Gatis Počs
LBPA valdes loceklis
Sertificēts būvinženieris

Dalies tālāk