Jānis Stirna ziņo no Vankūveras

Gata Poča priekšvārds

Oktobra sākumā viens no mūsu biedriem, Jānis Stirna, aizbrauca gūt pieredzi uz Vankūveru Kanādā. Dodoties prom, novēlējām viņam veiksmi. Vienojāmies ik pa laikam saņemt kādu nelielu rakstiņu par dzīvi un darbu okeāna otrā pusē.

Nu tad beidzot esmu atradis brīvu brītiņu, lai kaut ko pastāstītu par savu pirmo mēnesi Vankūverā.

Pēdējā laikā ir bijis daudz darba un par to man ir liels prieks! Man ļoti paveicās ar darba meklējumiem, kas prasīja aptuveni nedēļu. Nākamajā dienā pēc darba intervijas es jau strādāju uz visiem 100%. Ļoti palīdzēja, ka Kaspars man bija samācījis pašus pamatus (Kaspars Bondars no SIA “Jensen Consult un Arhis inženieri”, iepriekšējais darba audzinātājs). Tas ļoti palīdzēja, ka ierados ar pieredzi, nevis kā pilnīgi “zaļš gurķis”.

Tagad strādāju aDB structural engineers – nesen izveidotā, strauji augošā inženierkompānijā. Var redzēt, ka kompānijas kapacitāte joprojām ir nepietiekama, tāpēc tuvākajā laikā gaidāma iepazīšanās ar jauniem kolēģiem. Darbs man sākas 7:30.

Kas te ir ļoti labi – kanādiešu standarti. Tāpat šeit ir ļoti labas grāmatas, kas uzrakstītas viegli lasāmā un viegli uztveramā valodā – tās man ļāva ātri iemācīties darbam nepieciešamās lietas.

Interesanti, ka Kanādā tiek lietota metriskā sistēma, savukārt ASV – imperialā. Tāpēc te ir liels mikslis – viens risina jautājumu metros, bet otrs – pēdās. Tāpēc uz objektiem staigājot, vēl aizvien mokos ar I-phone konverteri. Oficiālā spēka mērvienība te ir kN, bet aizejot uz objektu, čaļi uzdod jautājumus: cik pēdas un collas ir tas, cik liels ir mārciņpēdu moments, utt.

Strādāju komandā pie pagaidu būvēm (temporary structures) – diezgan interesanti un netradicionāli projekti. Tikko pabeidzu savu trešo projektu – Vancouver Christmas Market (visādas omulīgas koka būdiņas). Man vismīļākā bija lāča māja (beer hut), uz kuru rīt arī došos aliņu iedzert. Vēl jāprojektē arī stalažas – tas gan ir vienkārši, tā kā lego. Tagad drīz nāks virsū shoring jobs uz apmēram miljons kvadrātpēdām, bet īsti vēl nezinu, kas tas īsti ir.

Vēl viena interesanta lieta – visi celtnieki (construction workers), ko līdz šim esmu saticis, ir reāli civilizēti un inteliģenti cilvēki. Iespējams tas tāpēc, ka te viss ir pamatīgi standartizēts un, lai izmantotu cirvi, bezmaz vai nepieciešam cirvja lietošanas licence.

Lai Jums labi iet un, kad būšu vēl ko izzinājis, došu ziņu.

Turpinājumu skatīt šeit.

Raksta autors Jānis Stirna

LBPA biedrs

Diplomēts būvinženieris

Dalies tālāk